Viti i ri 2020. Odeon viti i ri 2020 Pjesa e 4, Rtv 21 , Ora 21:15

Viti i Ri 2020

Viti i ri 2020

Me anë të një videoje në rrjetet sociale, Meta uron të gjithë shqiptarët në këtë festë tradicionale të ndërrimit të viteve, që e cilëson si ditën e bashkimit dhe solidaritetit njerëzor e shpirtëror pranë vatrave të ngrohta familjare, të takimit me të dashurit e zemrës dhe miqtë tuaj në tryezat e gëzimit, shpresave dhe ëndrrave të reja. Gëzuar të gjithë së bashku dhe ta ngremë një dolli për unitetin, për bashkimin. Të gjithë ne kudo në botë ju falëm zotit për njerëzit tanë, bashkëkombësit tanë. Unë i detyrohem individëve dhe institucioneve të shumta për të arritur këtu ku jam. Ndër të tjera, Presidenti Meta shprehet se zhgënjimet duhen lënë pas në vitin 2019, duke uruar që 2020-a të na sjellë vetëm shpresë. Me anë të një reagimi, Basha i uron të gjithë qytetarëve shqiptarë shpresë dhe mirëqënie.

Next

Urimet e artisitëve të mëdhej për Viti i Ri 2020 !

Viti i ri 2020

Një urim të veçantë kam për të rinjtë dhe të rejat, mos e humbisni shpresën dhe besimin tek vetja juaj dhe tek Shqipëria! Por tërmeti na e preu festën në mes. Pamja e kontinentit të Europës, një pjesë të Azisë dhe Afrikës nga sateliti natën e 31 dhjetorit është një ndër më të rrallat. Pa diskutim Oksford ka luajtur një rol formues intelektual të pazëvendësueshëm tek unë. Aty kam pasur privilegjin të punoj me avokatë dhe gjyqtarë të një niveli shumë të lartë si dhe kam mësuar mbi aspekte të rëndësishme të procesit penal në gjykatat ndërkombëtare. Meqë përmenda dy nga poetët e mi të parapëlqyer: Leopardi e Montale nga letërsia italiane, do të thosha se humbet më shumë poezia e Montales në përkthim sesa ajo e Leopardit.

Next

Urimet e artisitëve të mëdhej për Viti i Ri 2020 !

Viti i ri 2020

Po ashtu, për shkak të mbingarkesave në Gjakovë janë djegur disa kabllo të tensionit të mesëm dhe për pasojë rreth 8000 konsumatorë kanë kaluar natën më të gjatë të vitit pa energji elektrike. Në Mallacoota, Victoria, rreth 4,000 njerëz kërkuan strehim në bregdet. Energjia elektrike është rikthyer në disa zona të Gjakovës rreth orës 01:00 pas mesnate. Luftar Paja Edhe sot e ndjej atmosferën paraprake të festës së 75-vjetorit të çlirimit. Festime pati edhe në Zagreb kur sot Kroacia merr Presidencën e Bashkimit Evropian.

Next

Bota feston Vitin e Ri 2020

Viti i ri 2020

Nuk shkuam tek shtëpia e djalit që të rrimë shokë e shoqe në palestër! Data është pranuar relativisht vonë në kulturën perëndimore si dita e parë e vitit. Çdo shqiptar i ndershëm dhe punëtor kërkon më shumë shpresë dhe meriton mirëqenie, por edhe ndihmë, përkrahje e mbështetje, për të ndërtuar një jetë të denjë dhe një të ardhme të sigurt në Atdheun tonë. Tërmeti që goditi vendin tonë e vështirësoi edhe më shumë jetën e mijëra familjeve. Por ajo që dëshiroj me shpirt e për të cilën lutemi të gjithë është që 2019 të marrë me vete gjithë dhimbjen, pamundësinë dhe krizën që përjetuam, e viti i ri të sjellë mbarësi, gëzim, e më shumë mirëqenie në çdo vatër shqiptare. Në këtë intervistë për KultPlus, Mimoza shpalos shumë gjëra me interes për lexuesit, që nga përpjekjet e para për të përkthyer, sukseset, kontakti me Tabucch-in, modelet që ka ndjekur, autorët e preferuar, e deri tek planet e ardhme të saj… KultPlus: Si filloi karriera juaj në fushën e përkthimeve letrare? Tani që Viti i Ri po afron gjithmonë e më shumë, unë po mendoj të gjitha bekimet e këtij viti që shkoi.

Next

Odeon viti i ri 2020 Pjesa e 4, Rtv 21 , Ora 21:15

Viti i ri 2020

Gëzuar vitin e ri 2020 bashkëkombësit e mi kudo në botë. Nese keni ndonje urim special mund ta postoni ne fund te ketij postimi. Më pëlqen tenisi dhe luaj sa herë të kem mundësi. Menjëherë pas Zelandës, fishekzjarret kanë shpërthyer në Sidney. Njoftimi i policisë Rinas Policia Kufitare e Rinasit, masa për përballimin e fluksit në hyrje dhe për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë. Edhe në këtë vend, atmosfera festive ndiqet majft nga gëzimi i njerëzve dhe nga spektaklet shumëngjyrëshe në qiell. Ky vit do të mbetet gjatë në mendjen e çdo qytetari, e kjo natë natyrisht nuk do të festohet si çdo vit.

Next

2020 New Mercedes

Viti i ri 2020

Viti që po lemë pas pati një ditë të shënuar, që përkoi me 75-vjetorin e çlirimit. Apo tërhiqet nga ndonjë gjë tjetër? Në Hong Kong, shfaqja e zakonshme e fishekzjarreve u anulua për shkak të asaj që zyrtarët thanë se ishin shqetësime të sigurisë në qytet që ka parë muaj protestash pro-demokracisë. Pas me të vjetrën, përpara me të renë — gjithçka në këtë mes qoftë e lumtur për ty! Me festë e hare janë pritur sekondat e para të vitit të ri edhe në kryeqytete të tjera europiane. Unë mund të kem ëndërruar dhe fantazuar për shumë gjëra por nuk do të mundesha kurrsesi të paracaktoja saktë se një ditë do të ndodhesha pikërisht këtu. Sigurisht në fillet tona kemi pasur inspirime nga grupet e mëdha botërore si: Bon Jovi, Deep Purple, Toto e plot të tjerë.

Next

Urimi për Vitin e Ri 2020

Viti i ri 2020

Sot, Rudina mban leksione nëpër metropole të botës, po ashtu është e pranishme në mediat më prestigjioze botërore. Që nga Portugalia e deri në Rusi i gjithë vendi është i ndriçuar me drita shumëngjyrëshe. Këtë vit, tema e ceremonisë i ishte dedikuar ndryshimeve të klimës dhe nderimit të shkencëtarëve që luftojnë kundër ngrohjes globale. Policia Kufitare ka marrë masa për përballimin e fluksit edhe në dalje, në ditët e para të vitit të ri, si dhe për një kontroll sa më efikas në drejtim të parandalimit dhe goditjes së paligjshmërisë. Në mendimin tim, arritja kryesore e letërsisë së sotme shqipe është fakti që, si rrallë herë gjatë historisë së saj, letërsia shqipe ndodhet në të njëjtën fazë zhvillimi me letërsinë botërore dhe komunikon denjësisht me të. Auckland në Zelandën e re me temperatura të buta vere, ishte gjithashtu një nga qytetet e para që festoi vitin e ri.

Next

Urimi për Vitin e Ri 2020

Viti i ri 2020

Shpresoj që të gëzosh shumë nga të mirat e Vitit të Ri! Ja si shprehen artistët për vitin që lamë pas dhe urimet për vitin e ri 2020. KultPlus: Kohët moderne zhvillimi i teknologjisë kanë krijuar kushte që skena të gëlojë nga artistët e rinj, por realisht si i shihni ju ata? KultPlus: Realisht, cili është çelësi që jua hapi derën e karrierës suaj? Sipas traditës katolike, është dita e rrethprerjes së në ditën e tetë nga lindja e tij , atëherë kur iu vu edhe emri Lluka 2:21. Po kështu kemi mangësi në përkthime nga gjuhë që njihen pak si gjuhët e vendeve aziatike, të Evropës veriore apo të Afrikës. Ylli Baka Jemi në pragndarjen e viteve. KultPlus: Keni studiuar në Master në fushën e drejtësisë penale dhe kriminologji në Universitetin e famshëm të Oksfordit, cila është eksperienca juaj me Oksfordin? Le të jetë ky vit i mbarësisë për shqiptarët kudo në botë. Pas tyre, mbërritja e Vitit të Ri u festua në Auckland në Zelandën e Re.

Next